Lacasuri Ortodoxe: din Paris
Sărbătoarea Eid al-Adha stabilită pe data de 27 noiembrie, anunţă CFCM
Sărbătoarea Eid al-Adha, care comemorează sacrificiul lui Avraam, va avea loc vineri, 27 noiembrie 2009, a anunţat Consiliul Francez al Cultului Musulman (CFCM), într-o declaraţie.
Eid al-Adha (Marea Sărbătoare) comemorează sacrificiul lui Avraam. Acesta era gata să îşi sacrifice fiul, când Dumnezeu, Care a văzut ascultarea sa, a oprit braţul acestuia şi i-a dăruit un berbec pentru a-l sacrifica în locul fiului. La rândul lor, musulmanii aduca acum jertfă un berbec, un vitel, un ţap sau o cămilă.
"Sacrificiul prin delegare este autorizat în unanimitate", a completat CFCM, reamintind că "sacrificarea animalelor trebuie să se facă în abatoare autorizate, în strictă conformitate cu reglementările şi principiile care guverneaza ritualul de sacrificare religios. Capacitatea abatoarelor este însă limitată, iar CFCM reiterează recomandarea extinderii acestei sacrificări pe întreaga perioadă de trei zile a Eid"(perioada rugăciunii Eid).
Consiliile regionale ale Cultului Musulman, "în colaborare cu prefecturile şi autorităţile locale, se ocupa deja ca acest festival să aibă loc în condiţii optime, atât pe plan spiritual cât şi pe plan material", a mai spus CFCM, care "îşi doreşte ca aceste momente să fie unele de binecuvântare, solidaritate şi fraternitate cu întreaga comunitate naţională".
La rândul său, conducătorul Moscheii din Paris, Dalil Boubakeur, a precizat că rugăciunea Eid al-Adha va avea loc în data de 27 noiembrie 2009, la orele 9:00.

NU STA, INSCRIE-TI BISERICA!
100% în administrarea si proprietatea Bisericii
DA CLICK aici si vezi cum mai stam AZI...
CEL MAI COMOD ABONAMENT:
Descarcati Toolbar Lacasuri Ortodoxe
|
Versiuni:
|
PRECIZARE IMPORTANTA: Pentru cei ce sunt informati prin mail sau newsletter, despre publicatiile noastre, poate deveni destul de deranjant faptul ca frecventa mailurilor este mare. Prin urmare, va recomandam descarcarea toolbarului, dand click pe bannerul de mai sus, intrucat este in mod categoric cel mai bun mod de informare. Acesta va afisaza discret si automat, printr-o steluta sau un mic sunet, orice actualizare si publicarea fiecarei stiri, fara a va umple casuta de mail. Cei ce au ales aceasta varianta, sunt rugati ne trimita un mail prin care sa confirme instalarea toolbarului si retragerea abonamentului de informare prin mail - de grup - (pe acesta, ramanand setate doar mesajele cu caracter urgent sau special). Multumim
Vizitatori ONLINE in acest moment:
We have 289 guests onlineSFINTII ZILEI - puteti da paginile...
. De atunci, actualizarea Cartii, la fiecare 24:00, este doar grija noastra!



















